Intensywny tydzień nauki o żywiołach w oddziałach przedszkolnych Naszej Szkoły

Utworzono dnia 16.01.2022

Miniony tydzień w grupie Misiów i Krecików, był bardzo intensywny. Tematem tygodnia były "Żywioły".
Każdego dnia, dzieci zapoznawały się z innym żywiołem.
W poniedziałek naszą przygodę rozpoczęliśmy od poznania żywiołu ognia. Dowiedzieliśmy się jak bardzo jest nam on potrzebny w życiu codziennym, ale też oczywiście to, że bywa bardzo niebezpieczny dla ludzi, np. podczas pożarów. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować z ogniem, że tylko dorośli mogą używać np. zapałek, ale też poznali numer alarmowy, pod który można zadzwonić w razie pożaru. Dzieci wiedzą, że każdy z nas ma ten numer zapisany na twarzy - 112 (jedne usta, jeden nos i dwoje oczu:)-chciałabym, żeby zapamiętały go na zawsze). Przeprowadzone było również doświadczenie z ogniem, podczas, którego dowiedzieliśmy się, dlaczego świeczka płonie, a gdy zostaje przykryta słoikiem gaśnie. Następnie poznaliśmy żywioł wody. Podczas omawiania tego żywiołu, również dzieci stwierdziły, że bez wody nie ma życia, ale dowiedzieliśmy się też, że czasami również i ten żywioł bywa bardzo niebezpieczny, powodując powodzie. W środę poznaliśmy żywioł, który otacza nas z każdej strony i jest nam bardzo potrzebny do życia, jak dwa poprzednie. Jest to żywioł powietrza-jego znaczenie dla człowieka, jak również niebezpieczeństwa, które również i ten żywioł ze sobą niesie, podczas huraganów. Nie zabrakło doświadczeń słuchowych, jakie dźwięki wydobywa żywioł powietrza, podczas gdy powietrze uciekało z balonów. Było głośno i śmiesznie:) W czwartek poznaliśmy znaczenie dla ludzi żywiołu Ziemi. Omawialiśmy sobie, jakie skarby ukrywa Ziemia, które są potrzebne ludziom do  codziennego funkcjonowania, ale też dowiedzieliśmy się, że ten żywioł również jest czasami niebezpieczny dla ludzi, np. podczas gdy dochodzi do trzęsień ziemi. W piątek, było wielkie podsumowanie.
W tym tygodniu poznawaliśmy znaczenie żywiołów, ich zależności między sobą, ale również niebezpieczeństwa, jakie ze sobą niosą. Było dużo tańców i zabaw z balonami, wypełnionymi po brzegi powietrzem, była także ciężka praca podczas wykonywania kart pracy, ale również znaleźliśmy czas, na wypróbowanie nowych sprzętów, które zagościły na naszym placu zabaw.
Miniony tydzień, pomimo intensywnej pracy, uważam, że owocny i bardzo udany:)
Izabela Pasternak

Intensywny tydzień nauki o żywiołach w oddziałach przedszkolnych Naszej Szkoły