Wycieczka do Sandomierza

Utworzono dnia 17.06.2018

​8 czerwca 2018 roku w godzinach porannych uczniowie Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym wraz z opiekunkami- p. Patrycją Soboniak, p. Kingą Fakhari, p. Moniką Jurczyńską, p. Anną Sośniak i p. Klaudią Oziembałą wyruszyli na wycieczkę w kierunku województwa świętokrzyskiego - do Sandomierza. Celem wycieczki było odkrywanie piękna ojczystego kraju poprzez poznawanie polskich miast- ich historii, tradycji, kultury, a także upowszechnianie wśród młodzieży form aktywnego wypoczynku.

Pierwszym punktem wycieczki był nadwiślański bulwar, noszący imię Józefa Piłsudskiego. Pięknie zagospodarowany teren, zieleń, ławeczki, granitowa kostka brukowa, kamienne stoliki szachowe i malowniczy widok na królową polskich rzek – Wisłę, przyciąga rzeszę turystów. Z nadwiślańskiej przystani uczniowie odpłynęli statkiem w rejs po rzece, podziwiając panoramę Starego Miasta oraz nadwiślańską faunę i florę.

Opuszczając statek, wycieczkowicze udali się w kierunku rynku, a po drodze dotarli do Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której ściany ozdobione są freskami bizantyjsko–ruskimi, jednymi z czterech zachowanych tego typu w Polsce. Malowidła ufundował król Władysław Jagiełło około 1420 r.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki był muzeum diecezjalne – Dom Długosza, który to uczniowie obejrzeli tylko z zewnątrz i wysłuchali krótkiej historii, dotyczącej tego budynku i jego fundatora – Jana Długosza. Był on polskim historykiem, kronikarzem, duchownym i geografem. W muzeum tym znajdują się m.in. białe rękawiczki królowej Jadwigi, wykonane z tak cieniutkiej skóry, że mieszczą się w łupinie orzecha włoskiego!

Następnie uczniowie podziwiali budynek Collegium Gostomianum – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce, ufundowanej w 1602 r. przez Hieronima Gostomskiego i rodzinę Bobolów. Pierwotnie było to kolegium jezuickie, a obecnie mieści się tu szkoła średnia.

Kolejnym punktem wycieczki było przejście przez tzw. Ucho Igielne, czyli Furtę Dominikańską, będącą częścią murów obronnych miasta, w skład których wchodziła jeszcze jedna furta, niezachowana do dziś, i cztery bramy: Zamojska, Lubelska, Krakowska i Opatowska. Spośród nich można podziwiać tylko tę ostatnią. Nazwa Furta Dominikańska odnosi się do faktu, że dawniej było to miejsce, ułatwiające komunikację pomiędzy braćmi z dwóch klasztorów dominikańskich. Legenda mówi, że Ucho Igielne lubi zamykać się wtedy, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu.

Zwiedzanie miasta zakończyliśmy podziemną trasą turystyczną, czyli systemem XIV
i XV- wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Podczas podziemnej wędrówki, liczącej około 500 metrów, usłyszeliśmy m.in. legendę o Halinie Krępiance, która użyła podstępu, sprowadzając Tatarów do podziemnych korytarzy, dzięki czemu Sandomierz został ocalony. Sandomierz dzięki swojemu położeniu na siedmiu wzgórzach oraz systemowi ciągnących się pod miastem podziemnych korytarzy nazywany jest „Małym Rzymem”

Wycieczka do Sandomierza była dla wszystkich piękną lekcją historii, geografii, kultury, religii i języka ojczystego. Stanowiła także zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu i odkrywania niezwykłych zakątków Polski, Europy i świata.

Sandomierz

Utworzono dnia 17.06.2018, 20:59