Andrzejkowy wieczór w Zwierzyńcu Pierwszym

Utworzono dnia 08.08.2016

Andrzejkowy wieczór w Zwierzyńcu Pierwszym

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie oznaką szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów.

Każdego roku w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym podtrzymuje się tradycje związane z andrzejkami. Tym razem święto to obchodzono 27 listopada.

W tym dniu wróżyli sobie uczniowie i nauczyciele. Przepowiednie dotyczyły różnych tematów: uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Śmiechom i zabawie nie było końca.

Ponadto dzieci klas I-VI wzięły udział w zabawie andrzejkowej, która była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem. Podczas dyskoteki  każdy mógł podejść do stolików wróżek i wróżów, przed którymi zgromadziły się tłumy zainteresowanych. Wróżono z losów z przepowiedniami, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, sławę  lub bogactwo. Przyszłe losy przepowiadano z wylosowanych kolorów, numerków, serc z imionami. W klimat obrzędów andrzejkowych wprowadzały uczniów wróżby z ustawianiem butów w kierunku wyjścia oraz zabawa w rzucanie kostką, co sprawiło niezmierną radość wśród uczniów. Potem wszyscy doskonale się bawili przy muzyce serwowanej przez uczniów klasy VI. Nad bezpieczeństwem dzieci podczas zabawy czuwali wychowawcy. Andrzejkowe szaleństwa trwały do godziny 20.00. Taki sposób wspólnego spędzania czasu sprawił dzieciom wiele radości i na pewno pozostanie długo w pamięci.

Karina Jankowska