Święto Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 08.08.2016

„Kto ty jesteś? Polak mały!” – tymi słowami popularnego utworu Władysława Bełzy uczniowie zwierzynieckiej podstawówki zadeklarowali swoją patriotyczną tożsamość, biorąc udział w inscenizacji, która upamiętniła kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przedstawieniu, noszącym tytuł „Ty jesteś Polska – ta, co nie zginęła”, wraz z uczniem „powtarzającym” wiadomości do sprawdzianu z historii, mogliśmy cofnąć się w czasie i obejrzeć w krótkich scenach najważniejsze wydarzenia z czasów niewoli naszego kraju. W świetle białych i czerwonych zniczy, pod brzozowym krzyżem, uczniowie z dumą śpiewali najsłynniejsze żołnierskie piosenki, jak „Szara piechota” czy „Pierwsza brygada”, pokazali pojmanie biednej Polski przez zaborców, tęsknotę za krajem słynnych pisarzy przebywających na emigracji oraz przynoszące otuchę uciśnionym Polakom przemówienie marszałka Piłsudskiego. Na koniec uczniowie i zgromadzeni goście odśpiewali „Rotę”. Występ wieńczył pokaz trojaka w wykonaniu dzieci uczęszczających na odbywające się w naszej szkole zajęcia taneczne. Akademię środowiskową, przygotowaną przez nauczycielki języka polskiego i historii, obejrzała spora publiczność – prócz rodziców i rodzeństwa młodych aktorów, przybyli także proboszcz Parafii Krzepice, ksiądz Szymon Szymocha, sołtysi Zwierzyńca Pierwszego, Zwierzyńca Drugiego i Iwanowic Małych oraz przyjaciele Naszej Szkoły. W następnych dniach po uroczystościach przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapalili znicze na grobie nieznanego żołnierza na cmentarzu w Opatowie, upamiętniając w ten sposób anonimowych, poległych w walkach bohaterów. Po tej żywej lekcji historii świadomość tego, czym jest patriotyzm i dlaczego należy kochać i szanować swoją ojczyznę, stały się bliższe i bardziej zrozumiałe dla najmłodszych, którzy dopiero uczą się bycia Polakiem – rozsądnym, znającym przeszłość swojego narodu i czującym obywatelską dumę.