Konkurs ,,Świadectwa kultury chrześcijańskiej w mojej okolicy"

Utworzono dnia 08.08.2016

Słynny badacz i znawca kultury polskiej, Zygmunt Gloger, powiedział kiedyś bardzo dziś aktualne słowa: „Stare te zabytki wiejskiej sztuki i budownictwa giną z każdym rokiem i przyjdą takie czasy, w których z powodu samej starości znikną zupełnie. Dopóki więc istnieją tu i ówdzie, choć nie zawsze piękne lub ciekawe, ale zawsze dające obraz miejscowej kultury, powinny być ołówkiem lub fotografią odtworzone i zebrane z całego kraju.” Cytat ten stał się hasłem przewodnim drugiej już edycji konkursu fotograficzno-plastycznego „Świadectwa kultury chrześcijańskiej w mojej okolicy” organizowanego przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym, Aleksandrę Olczyk i Sławomira Wolskiego. Tym razem konkurs objął swoim zasięgiem cały powiat kłobucki. Nowością było także zawężenie kręgu tematycznego fotografii wyłącznie do wizerunków kapliczek lub figur świętych. Nadesłane prace, które nieraz zaskoczyły swoją oryginalnością i urodą, ocenione zostały przez specjalnie powołaną komisję, w skład której weszli proboszcz parafii Krzepice ks. Szymon Szymocha, ks. Tomasz Kośny oraz mgr Olga Cegielska. Po burzliwych obradach wyłonione zostały trzy miejsca oraz szereg wyróżnień.

Rozdanie nagród połączone było z montażem muzyczno-słownym, w którym uczniowie przypomnieli znaczenie istnienia kapliczek dla małych społeczności, tak licznie gromadzących się przed nimi, zwłaszcza w okresie nabożeństw majowych. Występy połączone były z wystawą nadesłanych prac. „Wybór zwycięskich prac był niesłychanie trudny – przyznała podczas wręczenia nagród p. Cegielska – Członkowie komisji musieli wziąć przy ocenie pod uwagę kilka kryteriów jednocześnie: jakość i oryginalność zdjęcia przedstawiającego dany obiekt sakralny, pomysłowość oraz estetykę ramki otaczającej fotografię oraz (a może przede wszystkim) ogólny efekt wynikający z kompozycji zdjęcia z jego oprawą.” Ze względu na wysoki poziom prezentowanych prac, jury wyłoniło następujące miejsca:

I miejsce:

• Przemysław Orszulak (ZS w Ostrowach nad Okszą)
  • Konrad Sośnicki (SP w Zwierzyńcu Pierwszym)

II miejsce:

• Katarzyna Szmigiel (ZS-P w Popowie)
  • Szymon Kałuża (ZS-P w Lindowie)

III miejsce:

• Aleksandra Kałmuk (SP w Złochowicach)
  • Julia Rudnik (SP w Zwierzyńcu Pierwszym)
  • Oliwia Ślusarczyk (SP w Zwierzyńcu Pierwszym)

Wyróżnienia:

• Mateusz Desperak (SP w Złochowicach)
  • Aurelia Gabrysiak (SP w Opatowie)
  • Oliwia Gancarek (ZS-P w Lindowie)
  • Martyna Gosławska (SP w Waleńczowie)
  • Julia Kubicka (SP w Opatowie)
  • Magdalena Luzar (SP w Złochowicach)
  • Piotr Psuj (SP w Zwierzyńcu Pierwszym)
  • Sandra Smyła (SP w Borowem)

Kolejna edycja konkursu już za rok. Zwracajmy w tym czasie uwagę na te szczególne miejsca, które codziennie mijamy, a często nie przywiązujemy do nich wagi. Pamiętajmy, tak jak uczestnicy naszego konkursu, że tylko od nas samych zależy w jakim stanie i jak długo zachowają one swoje miejsce zarówno przy drogach, jak i w naszych sercach.

Opracowała: Aleksandra Olczyk