List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5- 11 lat

Utworzono dnia 05.01.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców i opiekunów wspólny list dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

List w sprawie szczepień przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat

Ministrowie Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski poinformowali rodziców i opiekunów o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podkreślili, że rekomendacja opiera się na udowodnionych danych naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki. Wskazali również, że Polska miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w tej grupie wiekowej.

– Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat – wskazują ministrowie Przemysław Czarnek oraz Adam Niedzielski we wspólnym liście.

Szefowie resortów zdrowia oraz edukacji i nauki podkreślają, że celem wspólnego listu jest przekazanie rodzicom i opiekunom sprawdzonych informacji dotyczących szczepień: – Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji i Nauki zwracają również uwagę na korzyści związane z podaniem szczepionki. – Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19 – piszą Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski.

List został wysłany do szkół przez System Informacji Oświatowej. Za pośrednictwem dyrektorów trafi do rodziców i opiekunów.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania szczepionki

Ważnym aspektem wspólnego listu jest podkreślenie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionek wśród dzieci w wieku 5-11 lat. Z badań przedstawionych przez producenta wynika, że niepożądane odczyny poszczepienne występowały bardzo rzadko i miały łagodny charakter. Skuteczność szczepień dzieci była natomiast wyższa niż w przypadku osób dorosłych i wyniosła aż 90,7 proc. W badaniu klinicznym wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie.

Zachorowania na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci  w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg.

Materiały do pobrania:

1. List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat – wersja doc.
  2. List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat – wersja pdf.

Źródło:

Ministerstwo Edukacji i Nauki