Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej

Utworzono dnia 09.08.2016

„Jeszcze Polska nie zginęła...” w Zwierzyńcu Pierwszym

11 listopada to święto narodowe, które każdego roku jest obchodzone w naszej szkole bardzo uroczyście. Również i tym razem, w dzień poprzedzający ogólnopolskie uroczystości, uczniowie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości galowym strojem, okolicznościowymi pracami plastycznymi, na których dominowała biel i czerwień oraz podniosłą akademią. Występ obejrzeli rodzice uczniów szkoły i przedszkola, jak również zaproszeni goście: Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak, proboszcz parafii w Krzepicach ks. Szymon Szymocha, prezes Stowarzyszenia „Nasza Szkoła” Andrzej Zalski, dyrektor szkoły Karina Jankowska, sołtysi: Henryka Sitek, Barbara Janic i Jan Ślusarczyk, radni: Piotr Rojszczyk i Stanisław Grzyb, członkowie Stowarzyszenia „Nasza Szkoła” oraz grono pedagogiczne i uczniowie.

Przedstawienie, przygotowane przez nauczycielki, Aleksandrę Olczyk i Sylwię Krzyżanowską, było krótką podróżą w przeszłość, w czasie której kolejnymi przystankami były najważniejsze wydarzenia z historii Polski - począwszy od rozbiorów, przez powstania, a skończywszy na radosnej chwili uwolnienia kraju z ucisku zaborców. Widzowie mieli okazję obejrzeć przysięgę Kościuszki na krakowskim rynku, okoliczności powstania naszego hymnu narodowego, przybycie ułanów, strajk dzieci we Wrześni, a także zobaczyć czasy walki o niepodległość „od podszewki” – jako tragedię dla całych rodzin, rozdzielanych przez wyższą, dziejową konieczność. Wszystkie scenki przeplatane były pięknymi patriotycznymi piosenkami – pełną wersją „Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotą”, „Gdy naród do boju” i wieloma innymi, upamiętniającymi wydarzenia przełomowe dla naszej historii.

Uczniowie, świetnym przygotowaniem oraz zaangażowaniem, udowodnili to, o czym wszyscy, mniej lub bardziej świadomie, śpiewamy w naszym narodowym hymnie: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!”.