Kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Utworzono dnia 08.08.2016

O tym, jak ważne jest dla osoby poszkodowanej pierwsze kilka chwil po wypadku, wie każdy uczeń. Nie każdy jednak jest świadomy, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy.

28 lutego 2014 r. specjalnie z myślą o uczniach klas III-VI szkoły podstawowej został przeprowadzony kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Prowadzący kurs- instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej, podkreślił, że ta grupa wiekowa może napotkać sytuacje, w których konieczna będzie znajomość podstawowych zasad, jakie obowiązują przy udzielaniu pomocy, nim pojawi się lekarz lub ratownik. Podstawą szkolenia były ćwiczenia praktyczne. Pod kierunkiem specjalisty uczniowie przypomnieli sobie numery ratunkowe, przeprowadzili symulację wzywania pogotowia, po czym przeszli do bardziej zaawansowanych ćwiczeń – układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wykonywania resuscytacji. To, co widziało się w filmach, okazało się o wiele trudniejsze. Uczniowie dosłownie w pocie czoła wykonywali konieczne 30 uciśnięć i dwa wdechy, po czym ze zmieszanym uśmiechem przyznawali się do mylnego przekonania, że jest to bardzo proste. Tym bardziej cieszył fakt, że wszyscy bardzo chętnie ćwiczyli tę niełatwą umiejętność na fantomie. Mamy nadzieję, że dzięki tym doświadczeniom Nasi uczniowie w przyszłości będą potrafili zachować zimną krew w każdej sytuacji i, jeżeli nawet sami nie będą w stanie udzielić pomocy, to będą wiedzieli, jak wezwać pogotowie lub pouczyć osobę dorosłą, która często nie pamięta, ile uciśnięć i ile wdechów należy wykonać.

Oprac. Aleksandra Olczyk, Renata Sośnicka